Preloader

KUŞE ETİKET

Image text

Kuşe Etiket Raf ömrü uzun olan etiket türü dür. Isı ve ışığa dayanıklı kağıt çeşididir. Bu etiket türünde baskı sırasında ribon kullanılır Ürün Bilgi Etiketi, Tekstil, Gıda Sektörü, Otomotiv, Yedek Parça, Dosyalama, Bilişim Sektörü dergi, kitap ve broşür baskılarında kullanılan bir kağıt çeşididir.

KUŞE KARTON ETİKET

Image text

Yapışkan özelliği olmayıp gramajı kağıt etiketten fazla olan bir kağıt etiket çeşididir. Kuşe karton etiket, yüzeyi pürüzsüz ve parlak olan  ribon ile baskıya uygun etikettir.  Kuşe karton etiketin ham maddesi kağıt olduğundan ısı, nem ve sürtünmeye karşı orta derecede dayanıklı bir üründür. Kağıt etiketlere oranla daha uzun ömürlüdür. İsteğe bağlı olarak olarak üzerine selefon kaplanabilir,bu sayede etiketin yüzeyinin daha düz ve parlak olmasını sağlanır. Karton etiketlerin kullanım alanları ise,marketler de raf etiketi olarak,fuar ve organizasyonlarda ziyaretçi ve katılımcı giriş çıkış kartı ve otopark bileti, sinema, tiyatro, maç, konser gibi farklı etkinliklerde etkinlik bileti olarak kullanılır.

SILWERMAT ETİKET

Image text

Sıcak ve soğuğa dayanıklı olan, Demirbaş Etiketler olarak bilinen silvermat etiketin hammaddesi plastiktir ve özel bir yapışkana sahiptir. Kolay yıpranmaz, solmaz, yırtılmaz ve deforme olmaz. Hem üst yüzeyi hem de yapışkan yüzeyi gri olan silvermat etiketler genellikle otomotiv, bilişim, devlet kurumları, elektrik ve elektronik sektöründe tercih edilir.

GÜVENLİK ETİKETİ(KIRILGAN ETİKET)

Image text

Kırılgan etiketler ya da diğer isimleriyle Güvenlik Etiketi veya Garanti Etiketi, yapışkanı çok kuvvetli, baskı kalitesi yüksek, plastik malzemeden üretilen bir etiket çeşididir ve yapıştırıldığı yerden tek parça çıkarılamayan etiket türüdür. Yüzeyi mattır. Kırılgan etiketler dış etmenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Suya, neme, güneş ışığına ve rutubete dayanıklı yapıya sahiptir. Ribon ile baskı yapılabilmektedir

OPAK POLİPROPİLEN ETİKET

Image text

Opak Polipropilen sert yapıdan oluşan bir etiket hammaddesidir. Plastik bazlı etiketler grubundandır ve suda, nem, ısı gibi dış ortamlarda maruz kalabileceği etkenlerde bozulma özelliği göstermez. Isıya ve ışığa dayanıklı olan Opak Polipropilen, esnemez ve zorlanmadığı müddetçe kolay kolay yırtılmaz. Sahip olduğu bu özelliklerden dolayı diğer plastik bazlı etiketler gibi dış ortamlarda kullanıma uygun olan etiket çeşitlerinden biridir.Opak Polipropilen etiketlere termal trasfer yöntemi ile baskı alınmaktadır. Bu etiket çeşidi için plastik bazlı etiketlerde baskı alınmasını sağlayan resin ribon ile baskı almanız gerekmetedir.

MAT POLİPROPİLEN ETİKET

Image text

Mat polipropilen etiket adında anlaşılacağı üzere mat yüzeye sahip olan plastik bazlı etiket eşididir. Polipropilen etiketler  plastik bazlı olduğu için yırtılmaz, sudan ve nemden etkilenmez. Ribonlu baskıya uygundur. Mat polipropilen etiketler genellikle kozmetik ve kimya sektöründe kullanılmaktadır.

OPAK POLİETİLEN ETİKET

Image text

Opak Polietilen Etiketler olumsuz dış etkilere karşı son derece dayanıklıdır. Kimyasallara karşı da dayanıklı olan Opak Polietilen Etiketlerin direk ısıya maruz kalmamaları gerekmektedir. Direk ısıya maruz kalan etiketlerde büzüşme gibi olumsuz durumların ortaya çıkması olasıdır.Opak Polietilen Etiketler esnek olup sadece akış yönünde gerçekleşen etkiler karşısında yırtılmaktadır. Opak Polietilen Etiketler ribona ihtiyaç duyan etiket çeşitlerinden biridir. Kullanılması gereken ribon çeşidi ise Resin ribon olmalıdır.

CHROMOLUX ETİKET

Image text

Chromolux ( Kromolüks ) Etiket, yüzey kısmı parlak ve pürüzsüz bir etiket çeşididir. Ribon baskısına uygun bir hammadde olan  Chromolux etikette çukurluk da bulunmaz.Bu etiket çeşidi kuşe etiket ile benzer özellikler göstermektedir. Aradaki fark ise Chromolüks etiketin daha parlak bir yüzeye sahip olmasıdır. Yüzeyinin parlak olmasından dolayı ışığı yansıtabileceği için chromolux etiketlerin üzerine basılan barkod ve karekodlar, okuyucu cihazlar tarafından okunmada problem çıkarabilir. Bu yüzden ışığın yoğun olduğu ortamlarda kullanılması önerilmez.

POLİART ETİKET

Image text

Poliart Etiket, ham maddesi plastik ve pvc olan yapışkansız etiket türüdür. Plastik bazlı ham madde olduğundan dolayı suya, neme, ısıya (Güneş) ve dış ortama dayanıklıdır. Poliart Etiket, esnemez ve zorlanmadığı müddetçe kolay yırtılmaz. Poliart Etiket‘e baskı sırasında termal transfer yöntemiyle baskı alınır. Bu etiket ürünler üzerine kılçık ya da ip ile asılır. Kullanılması gereken ribbon çeşidi Resin olmalıdır. (Tırnaklama ile çıkmaz) Wax-Resin ribbon ile de baskı alınır ancak tırnaklama ve sürtünme ile baskı kolay silinir.

TYVEK ETİKET

Image text

Tyvek Etiket, partikül, küf ve bakteri geçirmeyen fakat aynı zamanda su buharı geçişine izin veren, nefes alan ilk nonwoven materyal olan, ribon baskısına uygun etiket çeşididir. Tyvek Etiketler, kendinden yapışkanlı yapışkansız olarak üretilen, kumaş yüzeyler için kullanılan etiket türüdür. Genellikle tekstil sektörlerinde etiket olarak,laboratuar ,acil durum müdahalesi yapılan yerler,tehlikeli malzemelerin olduğu yerlerdeki koruyucu giysilerde kullanılır.

SANDWİCH ETİKET

Image text

Sandwich Etiket, üç kattan oluşan, üst kağıdı ile taşıyıcı kağıdı arasında iki tarafı da yapışkanlı bir kağıt bulunan, ribon baskısına uygun etiket çeşididir. Sandwich Etiket, kağıt etiket çeşididir. Bu yüzden yırtılma özelliği bulunur.Parçalı etiket imalatında kullanılan çift katlı etiket, birçok etiketi farklı alanlara yapıştırmak amacı ile kullanılmaktadır.Genellikle Medikal Sektörü,Hastaneler,Gıda Sektörü gibi alanlarda kullanılmaktadır.

DATA PE(POLİETİLEN) ETİKET

Image text

Plastik bazlı etiket ailesinin bir üyesi olan Data Polietilen etiket, ısı, ışık, nem, su gibi dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Etiket çeşitleri arasında en dayanıklı yapıya sahip olan bu etiketin yapışkanı özel bir maddeden üretildiğinden dolayı, deniz suyuna bile 1 ay dayanmaktadır yani deniz suyunda bile çözülmeme özelliğine sahiptir. Data Polietilen etiketin yüzeyi mattır ve pürüzsüzdür. Yırtılmaz ve esneme göstermez. Data PE etiketlere Resin Ribon ile baskı alabilirsiniz. Data Polietilen ( PE ), genel olarak kimya sektöründe ve ağaç sanayisinde kullanılmaktadır. Dış ortamlarda ve zorlu şartlarda kullanım için etiket gereksinimi duyan sektörler Data Polietilen etiket tercih etmektedir.

ŞEFFAF POLİPROPİLEN ETİKET

Image text

Şeffaf Polipropilen Etiket, ham maddesi plastik bazlı olan, dış ortama, suya, neme ve ısıya (Güneş) dayanıklı olan etiket çeşididir.  Şeffaf PP Etiket, esnemez ve yırtılmaz. Opak PP etiket ile özellikleri aynıdır. Bu etiketi en büyük özelliği adından da anlaşılacağı üzere şeffaf olması ve arkasındaki yüzeyi kapatmamasıdır. Şeffaf PP Etiket‘e, termal transfer yöntemiyle baskı alınmaktadır.Genellikle Gıda,Kimya,Kozmetik sektörlerinde kullanılmaktadır.

FASTYRE ETİKET

Image text

Fastyre etiketler özel bir yapışkana sahiptir ve ham maddesi kağıttır. Kağıt bazlı olmaları sebebiyle dış etkenlere karşı dayanıksız olup neme, güneşe karşı zayıf etiketlerdir. Fastyre etiketin en önemli özelliği engebeli yüzeylere bile kolayca yapışabiliyor olmasıdır. Özellikle lastik sektörleri bu etiket türünü çokça tercih eder. Fastyre etiketlerin ön yüzeyi istediğiniz renkte olabilir, arka yüzeyleri yani yapışkanlı yüzey ise gridir.

SÜRSAJLI ETİKET

Image text

Diğer adıyla örtücü veya kapatıcı etiket olarak da adlandırılan sürsajlı etiketler genellikle yapıştırılacak yüzeydeki fiyat, resim vb. bilgiler kapatmak için kullanılan etiketlerdir. Sürsajlı etiketlerin yapışkanları siyah renkte olur ve bu özelliği ile yapıştırıldığı yüzeydeki bilgilerin görünmesini engeller. Sürsaj işlemi; etiket tutkalının özelliğini kaybetmeden renklendirilmesidir. Bu işlem ile kuşe sürsajlı, eko termal sürsajlı, lamine termal sürsajlı etiketler üretilebilmekte ve piyasada sıklıkla kullanılmaktadır. Etiket yapışkanlığı akrilik, hotmelt ve nonperm olabilir. En sık kullanıldığı alanlar ise mağazacılık sektöründe, eski fiyatların revizesi sırasında alttaki etiketi kapatmak için kullanılmaktadır.

YUVARLAK ÇAP ELİPS ETİKET

Image text

Yuvarlak formda yapışkanlı etiket olarak adlandırılan bu etiketler plastik bazlı ve kâğıt bazlı olarak iki çeşit üretilmektedir. Renkli ve beyaz zemin üzerine baskılı olarak veya boş olarak temin edebilirsiniz.

KUYUMCU ETİKETİ

Image text

Kuyumcu Etiketi adından da anlaşılacağı gibi yoğunlukla kuyumculuk sektöründe kullanılan bir etiket çeşididir. Kuyumcu ve Bijuterilerin ürün tanıtım, takip ve fiyatlama yapmak için kullandığı etikettir. Sektörde Kuyumcu fiyat etiketi olarak bilinir. Bilişim sektöründe kabloları isimlendirme amaçlı da kullanılmaktadır.Çoğunlukla beyaz kullanılan bu etiketlere barkod yazıcı ve ribon yardımı ile barkod numarası, fiyat,  ağırlık vb. bilgiler yazılır.